Zdraví z přírody

VÍTE, CO JE TOPINAMBUR?

Topinambur 1Přátelé, 
musím se přiznat, že když jsem poprvé uslyšel slovo topinambur, okamžitě mi v hlavě naskočil obrázek panáčka v uniformě, s bubínkem a paličkami… Jasně! Byl jsem vedle jak tak jedle a spletl jsem si topinambur s tamborem! Ale rychle jsem svou nevědomost napravil a zjistil, co že ten topinambur je. 

Celý článek

 

DÝNĚ PATŘÍ K PODZIMU

dyne listi_smallDýně. Kdo by si uměl představit podzim bez dýňových dekorací, syté oranžové barvy a chutné dýňové polévky? Dýně, taktéž známé jako Tykev, má původ ve Střední Americe a její výskyt je znám již z období 5000 let př.n.l. Tykvovité jsou známy velkým počtem různých kultivarů, od malých ozdobných dýní až po ty obrovské, které jsou předmětem řady pěstitelských soutěží.

Celý článek

PAŽITKA JE DOBRÁ NEJEN NA CHLEBA

pazitkaJe mezi námi opravdu jen málo lidí, kteří si v tomto období nevychutnávají čerstvý chléb namazaný sádlem či máslem a hustě posypanou a na drobno nakrájenou pažitkou. Ano přátelé, tentokrát bude řeč o „šnytlíku“ neboli o pažitce (rod Allium).

Celý článek

ŽLUTÁ JE DOBRÁ


pampeliskyKaždý z dříve narozených jistě vzpomene na školní léta, kdy jsme v rámci školních povinností chodili a sbírali různé byliny, abychom je s velkou slávou donesli do školy a obdrželi za ně nepatrnou finanční odměnu. Tohle nebyl zcela můj případ. Já sběrem řešil především svůj neblahý prospěch a marně doufal, že učitelský sbor zamhouří oko při klasifikaci. Bylinkami jsem si chtěl vykoupit lepší prospěch, nyní díky nim získávám lepší imunitu a zdraví. Tak přátelé, jdeme na to! Máme zde první jarní vlaštovky, tedy chtěl jsem říci bylinky….

Celý článek

LÉČIVÉ ROSTLINY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

iStock 000003628708SmallDobrý den moji milí přátelé!
Když jsem se dozvěděl, že mám dneska psát o léčivých rostlinách na naší zahradě, ustrnul jsem. Jejda, řekl jsem a přidal něco ostřejšího, co se špatně publikuje. Jak to téma pojmout? Vždyť je to práce na celý život. Vždyť kolik knih bylo o léčivkách napsáno a další se píší. Tolik filmů a dokumentů bylo o nich natočeno, tolik skript vytištěno, kolik babských rad uděleno....uff. Přiznám se, zpotil jsem se. Přemýšlel jsem dnem i nocí a tady je výsledek.

Celý článek

HLOHYNĚ

hlohyne2Je rostlina pocházející ze Středomoří a patřící do čeledi růžovité. Stálozelená, dekorativní dřevina, kterou můžeme pěstovat v okrasných zahradách, na terase, v zahradních nádobách, ale sloužit nám může i jako živý plot nebo ozdoba zdí. Název vznikl z řeckého pyr – oheň a Akantha – trn.
 

Celý článek