Tipy na výlet

Putování polským příhraničím

PLTěsně za hraničním přechodem v Náchodě Bělovsi se nachází lázeňské městečko Kudowa Zdrój (česky Lázně Chudoba). Turistům může nabídnout opravdu hodně – nachází se zde Muzeum žab, Muzeum hraček, Muzeum řemesel, kostnice u fary Sv. Bartoloměje, která je vyložena třemi tisíci lebek obětí selských válek a epidemií moru v 18. století. Milovníci procházek zajisté ocení krásný lázeňský park s prameny minerálních vod. Jedná se o kyselky, které pomáhají při léčbě oběhových chorob, blahodárně působí také na nervový systém. Pro sportovní vyžití je Vám k dispozici lanové centrum, aquapark a velké množství turistických a cyklistických tras.

Milovníci procházek zajisté ocení krásný lázeňský park s prameny minerálních vod. Jedná se o kyselky, které pomáhají při léčbě oběhových chorob, blahodárně působí také na nervový systém. Pro sportovní vyžití je Vám k dispozici lanové centrum, aquapark a velké množství turistických a cyklistických tras.

Jen 15 minut jízdy z Kudowa Zdróje leží vesnička Karlów. Odtud se můžete vydat na toulky po Národním parku Stolové hory. Dětem určitě uděláte radost, navštívíte-li místní dinopark.

Další místo, které stojí za návštěvu, je Muzeum lidové kultury Sudetského mezihoří ve Stroužné. Stálou expozici tvoří památkové objekty dřevěné lidové architektury oblasti Sudet. Obdivovat můžete dokonalou práci tehdejších mistrů tesařů. V roubenkách se nachází původní nábytek a hospodářské nářadí z 18., 19. a z počátku 20. století.

Při Vašem příhraničním putování si určitě nenechte ujít japonskou zahradu v Jarkowě. Vznikala během let 1980 – 2003 společným úsilím manželů Majcherových. Na ploše 2000 m² zahradu zdobí několik set stromů, keřů a rostlin. Orientální atmosféru dotvářejí dekorativně rozmístěné kameny, sošky, rybníčky a tůňky, ve kterých můžete spatřit japonské kapry. Zahradou protéká dokonce potůček s četnými kaskádami a vodopády. Manželé Majcherovi se na Vaši návštěvu těší od května do konce září, denně vždy od 10 do 18 hodin.

Polské příhraničí oplývá krásnou přírodou, zajímavými místy a pamětihodnostmi. My jsme Vám nastínili pouze zlomek z nepřeberného množství destinací. Je na Vás, zda se necháte zlákat naším výběrem, nebo si celou oblast prozkoumáte sami.

Více informací naleznete zde.