Zahrada

SKLIZEŇ OŘECHŮ

Ořechy 000015133672SmallDobrý den moji milí přátelé,
pojďme si říci něco na téma ořechy. Právě nyní je vhodný čas na jejich sklizeň, kdy začínají opadávat ze stromu zcela samovolně. Jelikož mráz plody nepoškodí, můžeme poslední zbytky shodit i v období prvních mrazíků. Takže hurá na ořechy! 

Celý článek

PÉČE O ZELENINOVÉ ZÁHONY PO SKLIZNI

harvesting-carrotsDobrý den moji milí přátelé.
Září je měsícem sklizně a zpracovávání zeleniny. V tomto měsíci, kdy se léto střídá s podzimem, máme ještě spoustu krásných dní. Část sklizně můžeme skladovat, zavařovat, mrazit, sterilovat a odšťavňovat. Po sklizni je třeba připravit záhony na další pěstování.

Celý článek

PŘESAZOVÁNÍ A MNOŽENÍ TRVALEK

iStock 000013771031SmallDobrý den
moji milí přátelé zahrad, květin, stromů a všemožného ovoce a zeleniny. Trvalky, trvalky, trvalky, to je třeba moje žena, možná i ta Vaše. Ale o těch se já teď výjimečně bavit dnes nebudu. Budu se bavit o kytičkách, co nám dělají radost a kvetou po mnoho let. A ty nazýváme trvalky.

Celý článek

VÝSADBA OVOCNÝCH STROMŮ

iStock 000001577769SmallDobrý den milí přátelé.
Vosy začínají otravovat, z polí zmizelo obilí a začíná se dříve stmívat. Ano! Hádáte správně! Ať chceme nebo nechceme, je tu podzim! Většina z nás jsme majiteli rodinných domů, zahrad či chat a jistě každý pěstuje alespoň jeden ovocný strom. Dalo by se s nadsázkou říci, co Čech, to zahradník. Není nad to se zakousnout do svého jablíčka právě utrženého ze stromu, natož když jich máme víc, je nechat k bečce vykvasit do podoby ještě lahodnějšího moku, co? A to Vám právě dnes ukážu. Jak správně sadit ovocné stromy, a na co si při tom dát pozor.

Celý článek

COUNTRY STYL JAKO PREVENCE PROTI PLEVELU NA ZAHRADĚ

zahradaZapršelo, vysvitlo slunce, azurové nebe a zahrada ... zahrada je plná plevelu, který se vzal ani sám nevím odkud.
Dobrý den moji milí přátelé! Dnes se budeme věnovat nepříjemnému tématu: a to plevelu v zahradě. Jde vlastně o takový nekonečný boj s větrnými mlýny nebo s matkou přírodou, která se nás snaží přesvědčit, že místo kytiček a záhonků, máme pěstovat plevel. A to zase prrr... říkám si. V něčem má matka příroda pravdu, ale poradím vám, jak matku přírodu kapánek ošálit, abychom byli spokojeni my i ona. Takový kompromis. Co vy na to?

Celý článek

ZAHRADA V SRPNU

ostruzinaDobrý den moji milí přátelé.
Zahrada v srpnu, co Vás tak napadá? Ano vzduch se horkem tetelí, obilí je opečené dozlatova a přibývají první strniště a na silnicích potkáváte kombajny. Trhy přetékají záplavou rajčat, cibulí, paprik, cuket a okurek. Ano přátelé, nastává sladký čas sklizně. Srpen je poklidný poslední prázdninový měsíc plný hojnosti.

Celý článek

TRVALKY V LÉTĚ

Copy of trvalka 1Dobrý den moji milí přátelé.
Venku se nehne ani lísteček, nad námi modrá obloha a my slyšíme pouze vrzající cikády. Sem tam prolétne kolem bzučící moucha, pokud vedrem nespadne rovnou na zápraží. Ano přátelé léto v plném proudu a na zahradě jakbysmet.

Celý článek

JEZÍRKA V ZAHRADĚ

jezirko 1Dobrý den moji milí přátelé.
Voda v zahradě. Ou ou... to je ale silné téma. O tom by se dalo psát dny a dny. Co člověk, to názor. Ale já se pokusím shrnout jen to nejpodstatnější a  především, především se podělit o svoje osobní zkušenosti! Právě to ode mne vždy chcete.Ono přátelé, po pravdě: přes všechna úskalí má voda v zahradě samozřejmě své neopakovatelné kouzlo. A voda v zahradě je doopravdy na román, takže se prosím nezlobte, ale dnes budu psát pouze o jezírkách v zahradě. Takže, milí přátelé, hrrr na to!

Celý článek

RODODENDRONY

vyrezZahrada obohacena o tyto krásně kvetoucí, stálezelené keře může působit honosně a ušlechtile jako zámecký park. Proto Vás možná překvapí, že jejich pěstování není příliš náročné.

Celý článek

VÝSADBA LETNIČEK

iStock 000019727981SmallLetničky, co jsou to vlastně letničky? Prostě a jednoduše velmi oblíbené rostliny z Českých luhů a hájů, které v letních měsících zkrášlují naši zahrádku a rostou pouze jeden rok. Víte, jak letničky správně pěstovat? V dnešním článku si povíme více o výsevu, výsadbě a vhodné péči o ně.

 

Celý článek

SADBA RAJČAT A PAPRIK DO SKLENÍKU

Copy of ZeleninaDobrý den moji milí přátelé,
nastal dlouho očekávaný čas. Všemocná Matka příroda nám dala jasný signál. Postavení měsíce je dnes ideální, důležité hvězdy v patřičné konjunkci, erupce na Slunci na minimu. Ano přátelé, nastal čas vysadit do našeho vypulírovaného skleníku sazenice rajčat a paprik. Mňam! Mnoho z Vás se olízne stejně jako já, protože taková domácí rajčata a papriky se s těmi supermarketovými nedají vůbec srovnávat. Natož ty supermarketová jíst ...

Celý článek

VÝSEV TRÁVNÍKU

iStock 000011899389XSmallNež se rozhodnete pro zakládání trávníku, měli byste mít jasno v tom, jaké požadavky by měl trávník splňovat. Zda vám bude sloužit jako užitkový, reprezentační či jako volně rostoucí. Dále byste měli také zvážit, kolik času jste ochotni věnovat jeho péči a údržbě (sečení, provzdušňování nebo zavlažování). 

 

Celý článek

NARCISY

iStock 000019765784SmallTyto květiny nemusíme nikomu představovat. Kvetou v období od března do května a nelze je přehlédnout pro krásné, barevné květy, které většinou bývají v odstínu žluté, oranžové nebo bílé. Bez narcisů snad nemůže existovat žádná jarní zahrada. Populárními se staly v Anglii, dokonce více než v Holandsku. 

 

Celý článek

VÝSEV BYLINEK

iStock 000004787386SmallJaro je období, kdy vyséváme rostliny a květiny různého druhu, proto si dneska povíme, jak pěstovat bylinky, na jejichž výsev je právě vhodná doba. Jsou to rostliny léčivé, ale i dekorativní. Není problém si zakoupit bylinky v supermarketu, ale jak jistě víme, není nad to si vypěstovat čerstvé bylinky či koření ze semínek sami doma.
 

Celý článek

VÝSADBA BALKÓNOVÝCH ROSTLIN

iStock 000011238711SmallTakříkajíc pastva pro oči - tak bychom mohli nazvat obydlí, které kvete „samo o sobě“, a to díky kouzlu, které vytvářejí květiny na jeho balkónech, okenních parapetech i terasách. Proč zmiňujeme balkónové rostliny? Ano, hádáte správně. Přichází vhodná doba na jejich výsadbu do truhlíků. Správná doba na osazení truhlíků nastává, jakmile pomine nebezpečí nočních mrazů. Nejznámější a nejoblíbenější okrasnou balkónovou květinu zná každý z nás a tou je muškát.  

Celý článek

Strana 1 z 3

« 1 2 3 »